Bergüzar Korel: Linç kültürünü kaldıramıyorum

Bergüzar Korel: Linç kültürünü kaldıramıyorum

Magazin -

Son olarak Vatanım Sensin dizisinde rol alan ve yeni yılın ocak ayında başrolü Engin Akyürek ile paylaştığı filmde seyirci karşısına çıkacak olan Bergüzar Korel Milliyet'e konuştu. Yeni filmini anlatan Korel, 2019 yapacaklarından bahsederken bilinmeyenlerini de dile getirdi.  

Bir Aşk İki Hayat, Vatanım Sensin bittikten kısa bir süre sonra, yazın çekildi. Sizi normalde yapmayacağınız bir şeyi yapıp yazın çalışmaya ikna eden ne oldu?

- İki senelik “Vatanım Sensin”de ve öncesinde de oynadığım karakterlerden sonra çok daha günümüzden, hayatta karşılaşabileceğimiz, kanlı canlı bir karakter olması. Ve tabii ki benim eski şirketim Ay Yapım olması, Engin Akyürek ile olması, aslında hepsi bir bütün. Yoksa benim çok net kırmızı çizgilerim vardı. Ailece yaptığımız tatilin tam ortasına geliyordu. Ama bir şekilde su yolunu buluyor. Normalde bir sürü terslik çıkacak derken her şey yerli yerine oturdu. Ailemle tatilimi de yapabildim, ondan sonra sete çıktım.

Nasıl bir kadın Deniz? Mimar galiba.

- Mimar. Ben Kadıköy’ü çok severim. Oradaki hayatı, özgürlüğü, pozitifliği. Deniz tam öyle bir kadın aslında. Moda’da geçiyor bizim film. Deniz de tam Moda gibi bir kadın. Çok pozitif, iyileştiren, çevresindeki insanlara iyi gelen bir kadın. Yaşadığı her şeye rağmen mutlu olmayı seçen bir kadın, bu beni çok etkiledi. Çünkü televizyonda daha zaaflarından arınmış kadınları oynuyoruz.

Bir hikâyenin iki versiyonu mu var filmde; hani bir karar verdim hayatım şöyle oldu, onu değil de şunu seçseydim bambaşka bir yola gidecekti gibi?

- Evet ihtimaller üzerine aslında. “Kaderini değiştirebilir misin?” benim bu senaryoya dair söyleyebileceğim en net cümle bu. Ben hep düşünürüm, bu yoldan değil de şu yoldan gitsem ne olurdu diye. “O kararı versem ne olurdu, orada başka bir hayat akar mıydı, keşke görebilsem” dersiniz ya, bu film biraz öyle.

Hayıflanma huyunuz var mıdır o anlamda?

- Verdiğim kararlarda genelde hep “İyi ki,” demişimdir. Özellikle işle ilgili hiçbir keşkem yok. Kendi hayatımda da genelde zorlamayı severim bir sürü şeyi. Çok şükür, kalbimden ne geçirdiysem, er ya da geç o oluyor. O yüzden hayatın o düzenine ve sırasına çok inanıyorum.

Oyunculuk anlamında da sizin için farklı mıydı bu deneyim, Azize gibi, Hakime Hanım gibi karakterlerden sonra?

- İlk etapta beni çok zorladı. En basiti gestuslarım, kostümlerim, kendime bakıyorum, o kadar yabancı geliyorum ki. Bir de fiziksel olarak da keskin bir değişim yaptıktan çok az bir zaman sonra tekrar kameranın önüne çıktım. O anlamda kendimi çıplak ve savunmasız hissettim ilk başta kameranın önünde

Bu radikal saç kesme kararını nasıl verdiniz?

- Aslında beni tanıyan herkes bilir, ben yıllardır saçımı kestireceğim diye tepiniyorum ve yıllardır bu tepinmelerim ya bir iş yüzünden askıya alınıyor ya bir reklam. Hatta “Vatanım Sensin”de “Ben o zamanki fotoğraflara bakıyorum kadınlar, kısa saçlı,” falan dedim, “Onlar Yunan, Rum” gibi cevaplar aldım ve izin vermediler. Sonra iş bitti, ben zaten çoktan koymuştum kafama. .

Evin erkekleri nasıl karşıladılar?

- Çok beğendiler biliyor musun? Herkesten duyduğum şey, sanki sen yıllardır böyleymişsin gibi diyorlar.

Yakın bir zamanda ekrana dönme niyetiniz var mı?

- Bu sezon bence zaten bitti. Önümüzdeki sezon bakacağım. Çünkü hayat geçiyor ve biz hayatı sürekli çalışarak geçiriyoruz. Çocuğumuz bir daha bu yaşta olmayacak. Dizi çok büyük bir fedakarlık. Yapacağın işi, rolün ağırlığına göre seçmek bir seçenek olabilir.

Şarkı da söylüyorsunuz, zaten bir albüm kaydınız vardı, şimdi bir de canlı performans oldu.

- Bu bizim aslında olmazsa olmazımız. Okuldayken zaten dans, şan ve enstrüman dersimiz de vardı. Haddimi de biliyorum, sahip olduğum o belli kapasitenin içinde, güvenli alanlarda olmayı seviyorum. Bu konuda büyük bir iddiam yok. İlk kez sahneye çıktım. Bunun tabii İstanbul Modern’de olması çok güzeldi.

Yeni yıldan ne gibi beklentileriniz var? Ya da planlarınız, değiştirmek istedikleriniz?

- Galiba bu yılın şu ana kadarki yıllardan farkı iş olarak, artık sahneye çıkma isteğimi ertelemeyecek olmam. Artık isteklerimi ertelemeyeceğim. Çünkü hayat geçiyor, hep erteliyorum, “Sonra yaparım daha zamanım var,” diyorum. Biraz bilmiyorum yaşla mı ilgili ama ertelemek istemiyorum hissettiklerimi ve yapmak istediklerimi. 2019 o anlamda farklı olacak benim için, hissediyorum. Onun dışında beklentim sağlık, başka bir şey değil. Ve daha fazla sinema filmi yapmak istiyorum. İçinde olduğum, okuduğum heyecanla beklediğim işler de var.

Röportajlarınızda anneliğin oldum olası hayaliniz olduğunu söylüyorsunuz. Ne güzel ne istediğinizi hep bilmiş olmanız.

- Kendimi tanıyorum, biliyordum bir çocuğum olacağını. Hep çok istedim anne olmayı.

Anne olmadığım zamanları çok hatırlamıyorum demişsiniz.

- Hatırlamıyorum çok. Sanki Ali hep vardı. Aile olmak, anne olmak, hayatımda çok büyük bir boşluğu doldurdu. Hep birinin yavrususunuz, sonra sizin bir yavrunuz oluyor. Bir insan yaratmak, onun büyüdüğünü görmek, yargılamamak. Mesela onu çok öğrendim, hiç yargılamıyorum. Daha yumuşak biri oldum aslında anne olduktan sonra. Gördüğüm bir şeyde meselemi çok sert ortaya koyardım. Önyargılarımı yok eden bir şey oldu annelik, beni daha yumuşatan.

Peki tiyatronun zamanı gelmedi mi hâlâ?

- Tiyatro yapmak çok istiyorum, yalan değil, bir sürü tekst de okudum. Tatmin olacağım, mutlu olacağım ve bana bu işi getirenleri de mutlu edebileceğim bir iş istiyorum. Artık daha dinlenmiş ve zinde hissediyorum kendimi. Bu noktada çok istediğim bir şey tiyatro. Galiba biraz o yüzden de şarkı söylemeyi sevdim, sahnede insanlarla göz göze geliyor olmak çok zevkliydi.

Konservatuvar zamanında “Troyalı Kadınlar”ı oynamışsınız, o nasıl bir deneyimdi?

- Gerçekten çok güzeldi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin düzenlediği bir festivaldi. Biz Beste Bereket ile ikimiz, gençliğin getirdiği bir şey midir nedir, acayip bir cesaret örneğiyle oyunu yolladık, kabul oldu. İnsanlar çok güzel şeyler söylemişti oyundan sonra. O amatör ruh çok güzel, onu çok özlüyorum.-

Karakterleriniz hata yapsın istiyorsunuz ama kendinize bu şansı tanımıyorsunuz galiba.

- Aslında şöyle, ben hata yapabilirim, sadece hata yaptıktan sonra bütün dünyada olan bu linç kültürü var ya, artık onu kaldıramıyorum, gerçekten kalbim kırılıyor. İş anlamında başarısızlıkta değil sıkıntı, insanlar ellerinde taşlar, hazır bekliyor gibi geliyor bazen. Görsel iş yapan herkes için bunu söylüyorum. Daha hunharca ve cüretkâr oldu artık bütün söylemler. Onu benim artık kaldıracak gücüm yok. O yüzden daha güvenli alanlarda olmayı tercih ediyorum. Ama risk de almak lazım.

Videolar


 • TAHA OZER UGUR BOZDAG MASTER
  TAHA OZER UGUR BOZDAG MASTER
 • Ebru Polat'ın Radyo Ritim ve Vialand ziyareti - www.seninritmin.com -
  Ebru Polat'ın Radyo Ritim ve Vialand ziyareti - www.seninritmin.com -
 • radyoritim soner arica 1
  radyoritim soner arica 1
 • Radyo Ritim Live 103.8 Muzo
  Radyo Ritim Live 103.8 Muzo

Burçlar

news-item-cover
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Ay’ın tüm gün boyunca Terazi burcunda ilerlediği bir güne başlıyorsunuz. İlişkiniz, evliliğiniz bugün ön planda olabilir. Gün içerisinde Ay’ın önce Satürn sonra Plüton ile kurduğu sert açılar partnerinizle anlaşamadığınız zamanlara neden olabilir. Özellikle bu problem karşı tarafın egolarından kaynaklanabilir. Otoriter davranmak isterken yaptıkları veya söyledikleri her şeyi yakıp kül edebilir. Akşama doğru ise enerjiniz düzeliyor. Hatta Jüpiter’in desteğiyle de sabahki gerginlik yerini olumlu bir sürece bırakıyor. Yalnızlar varsa bu akşam yeni bir ilişkinin sinyallerini alabilirsiniz. Ay 21:10’da boşluğa giriyor. İlişkinizle ilgili bir hamle yapacaksanız bu saat öncesinde adım atmanız iyi olacaktır.

news-item-cover
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
Ay günün tamamında Terazi burcunda ilerliyor. Sağlığınız, çalışma ortamınız ile ilgili konular vaktinizi alabilir. Sabah etkili olan Ay-Satürn ve Ay-Plüton sert kontakları sebebiyle iş ortamınızda öfkenize hakim olmakta zorlanabilirsiniz. Sizden az bilen ama çok akıl veren insanlara karşı tahammülünüz azalabilir. Özellikle gerçekleri yüzlerine vurmamak için zor durabilirsiniz. Ama bundan daha önemlisi ise sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Akşam ise her şey rayına oturmaya başlıyor. Ay’ın Jüpiter ile olan olumlu açısı sayesinde şanslı bir akşam bile geçirebilirsiniz. Ay 21:10 itibariyle boşluğa giriyor. Eğer hala tamamlamadığınız işleriniz kaldıysa, yeni bir işe başlamak yerine onlara yoğunlaşabilirsiniz.

news-item-cover
İkizler
21 Mayıs - 20 Haziran
Tüm gün boyunca Ay Terazi burcundaki hareketini sürdürüyor. Sizler için aşk hayatınız ve çocuğunuz bugün ön planda olabilir. Sabah saatlerinde etkisini gösteren Ay ve Satürn, sonrasında Ay ve Plüton sert kontakları aşk hayatınızda gergin bir zaman dilimi geçirebileceğinizi gösteriyor. Özellikle fazla sahiplenici ve kıskanç tavırlar sizi sıkabilir. Çocuğunuza karşı da verdiğiniz tepkilerin dozuna dikkat etmelisiniz. Akşama yaklaşırken Ay’ın Jüpiter ile olan kontağı bu kara bulutları dağıtıyor. Şansınızın açıldığı, güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Ay’ın 21:10’da boşluğa girmesiyle yeni bir şeye başlamak iyi olmayabilir.

news-item-cover
Yengeç
21 Haziran - 22 Temmuz
Gün boyunca Ay Terazi burcunda hareketine devam ediyor. Bugün ailevi konularınız gündeminizde olabilir. Sabah etkin olan Ay-Satürn ve Ay-Plüton sert açıları sebebiyle aile içinde tansiyonun yükseleceği zamanlar geçirebilirsiniz. Gergin olacağınız zamanlarda olacaksınız. Kalp kırmamaya dikkat edin. Evinizin içinde de riskli hareketlerden kendinizi koruyun. Akşam ise Ay ve Jüpiter arasındaki uyumlu kontak sayesinde enerjiniz de düzeliyor. Gündüz yaşadığınız gerginlikler son buluyor. Belki de iş hayatında da yorucu bir gün geçirdiniz. Akşamı evde oturarak geçirmek isteyebilirsiniz. Saat 21:10 itibariyle Ay boşluğa giriyor. Yarına kadar eski işlerinizi tamamlamak faydalı olacaktır.

news-item-cover
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Günün tamamında Terazi burcunda ilerleyen Ay, bugün sizlerin eğitim hayatını, iletişim kurduğunuz çevreyi ön plana çıkartabilir. Özellikle sabah Ay’ın Satürn ve sonrasında Plüton ile kurduğu sert açılar gün içerisinde gerginliklere açık olabileceğinizi gösteriyor. Özellikle iletişim kurarken istemeden de olsa sert kelimeler kullanabilirsiniz. Eğitim hayatınızda da aynı durum ortaya çıkabilir. Akşam her şey düzelmeye başlıyor. Ay bu sefer Jüpiter ile güzel bir etkileşime giriyor. Enerjiniz yükseliyor. Sosyalleşeceğiniz bir akşamdasınız. Kardeşlerinizle, kuzenlerinizle beraber vakit geçirebilirsiniz. Ay 21:10’da boşluğa giriyor. Bu saat sonrasında mesajlarınız, aramalarınız sonuçsuz kalabilir.

news-item-cover
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Gün boyunca Ay Terazi burcunda hareketini sürdürüyor olacak. Bugün maddi durumunuza odaklanabilirsiniz. Gelirinizi arttırmaya ihtiyacınız olabilir. Fakat Ay’ın Satürn ve Plüton ile kurduğu zorlu açılar sebebiyle bugün maddi konularınızla ilgili aksilikler yaşayabilirsiniz. Finansal işlemlerinizi veya yatırımlarınızı yaparken temkinli davranın. Akşam olduğunda bu enerjiler de son buluyor. Aksine Ay’ın Jüpiter ile kurduğu olumlu etki güzel gelişmeler de yaşayacağınız bir zaman diliminde olduğunuzu gösteriyor. Saat 21:10 itibariyle Ay boşluğa giriyor. Yarına kadar yarım bıraktığınız işlerinizi tamamlamak için ideal bir zaman dilimindesiniz.

news-item-cover
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Ay günün tamamında hareketini sizin burcunuzda sürdürüyor. Kendinize vakit ayırmanız gereken bir gündesiniz. Dolunayın hemen ertesi günü toparlanmak, geride bırakmanız gerekenlerden artık vazgeçme yeniye doğru yer açma sürecindesiniz. Sabah Ay-Satürn ve Ay-Plüton zorlu etkileriyle stresli zamanlar geçirebilirsiniz. Gerek iş gerek partner her konuda sert etkiler alabilirsiniz. Saatler akşamı gösterdiğinde ise Ay bu sefer Jüpiter ile olumlu bir kontak kuruyor. Huzurlu ve daha sakin bir akşam geçirebilirsiniz. Şansınızın da açık olduğunu hissedebilirsiniz. 21:10’da Ay uzun süreliğine boşluğa giriyor. Yeni bir işe kalkışmak için yarını beklemelisiniz.

news-item-cover
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Ay tüm gün boyunca Terazi burcunda hareketine devam ediyor. Bugün hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak kendinizi düşük enerjili hissedebilirsiniz. Ay bugün Satürn ve devamında da Plüton ile sert kontaklar kuruyor. Özellikle kronik rahatsızlığınız varsa bugün daha fazla dikkatli olmalısınız. Yorgunsanız kendinizi zorlamayın. Psikolojinizi bozmak isteyen insanlara veya olaylara karşı yine siz dur diyeceksinizdir. Akşam ise bu düşük enerji Ay-Jüpiter kontağıyla beraber yerini mutluluğa, şanslı bir akşama bırakıyor. Saat 21:10’da Ay hareketine boşlukta devam edecek. Artık hayatınızda yarım kalan ne varsa tamamlamak isteyebilirsiniz.

news-item-cover
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Ay’ın gün boyunca Terazi burcunda ilerlediği bir güne uyanıyorsunuz. Yüksek enerjili bir günde olmanıza rağmen Ay’ın Satürn ve Plüton ile kurduğu etkileşimlerle gün içerisinde sizi gergin hissettirebilecek gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bazı gerçeklerle yüzleşebileceğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Yakınınızdaki kişilere karşı kırgın olabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken bir anlık öfkeyle tüm ipleri koparmamak olmalıdır. Akşama geldiğimizde ise her şey tersine dönüyor. Ay ve Jüpiter arasındaki olumlu etki yüzünüzü güldürecek gelişmeler yaşatabilir. Dışa dönük, sosyal bir zaman diliminde olacaksınız. Ay’ın 21:10 itibariyle boşluğa gireceğini düşünürsek bu zaman sonrasında yeni adımlar atmak için biraz beklemeniz gereklidir.

news-item-cover
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Ay bugün hareketini Terazi burcunda sürdürüyor. Geleceğinizi ilgilendiren ve kariyer hayatınızla ilgili konular ön plana çıkabilir. Sabah Ay sizin burcunuzda seyahat eden Satürn ve Plüton ile zorlu açılar meydana getiriyor. İş hayatınızda sizden saklanan gerçekler ortaya çıkabilir. Belki de size danışılmadan karar verildiğini görebilirsiniz. Çalışmıyorsanız da sizin hayatınızda sizin yerinize karar veren kişilerle aranızdaki mesafeyi açmak isteyebilirsiniz. Akşam ise bu durum Ay’ın Jüpiter ile güzel kontağı sayesinde şanslı bir zaman dilimine dönüşüyor. Beklediğiniz gelişmeleri yaşayabilirsiniz. Ay saat 21:10’da ise boşluğa giriyor. Yeni projelere başlamak yerine eski işlerinizi gözden geçirmek iyi olacaktır.

news-item-cover
Kova
21 Ocak - 18 Şubat
Bugün Ay günün tamamında Terazi burcunda ilerliyor. Sabah Ay’ın Satürn ve Plüton ile kurduğu sert açılar güne gergin başlamanıza neden olabilir. Belki de hiç ters giden bir şey olmayacak ama siz yine de kendinizi negatife odaklamak isteyeceksiniz. Fazla gerçekçi ve mantıklı yapınız bazen mutlu olmanıza engel oluyor. Hayal kurmak o kadar da kötü değildir. Akademik hayatınız, uluslararası işleriniz varsa sert etkileri bu alanlarda da yaşayabilirsiniz. Akşam vaktine geldiğimizde sizler için de pozitif bir zaman dilimi başlıyor. Ay-Jüpiter etkileşimi sayesinde şansınızın açıldığı bir akşamda olacaksınız. 21:10 itibariyle de Ay boşluğa giriyor. Yeni bir eyleme geçmek için biraz beklemelisiniz.

news-item-cover
Balık
19 Şubat - 20 Mart
Ay bütün gün boyunca Terazi burcunda hareket ediyor olacak. Sizler için giderleriniz, borçlarınız gündemde olabilir. Sabah Ay-Satürn ve Ay-Plüton gergin etkileriyle birlikte bir müddet finansal işlemlerinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Beklediğiniz paralar zamanında size ulaşmayabilir. Özellikle riskli bir konumda olduğunuzdan sağlığınızı tehlikeye atan işlerden uzak durmanız iyi olacaktır. Bu sert etki yerini akşam saatlerinde ılımlı ve pozitif bir zaman dilimine bırakıyor. Güzel bir akşam geçirebilirsiniz. İşleriniz varsa Ay’ın saat 21:10’da boşluğa girmeden önceki zaman diliminde tamamlamanız daha iyi olacaktır.