14. Bodrum Müzik Festivali'nde Fazıl Say resitali

14. Bodrum Müzik Festivali'nde Fazıl Say resitali

Müzik -

Doğuş Grubu kurucu destekçiliğinin yanı sıra, DenizBank’ın desteği, Turkcell’in ana sahne sponsorluğu, Audi ve D-Marin’in katkılarıyla düzenlenen 14. Bodrum Müzik Festivali ikinci akşamında dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ı ağırladı. Dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerle olağanüstü başarı yakalayan; kayıt çalışmaları, müzikal işbirlikleri ve besteleriyle uluslararası platformda isim yapan Fazıl Say, D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi’nde yaklaşık 5 bin müzikseverle buluştu.  


Konseri; Türkan Sabancı, Hüsnü Özyeğin, Ayşegül Dinçkök, Hasat Arat, İlker Başbuğ gibi iş ve cemiyet hayatının önde gelen isimleri izledi. 25 yılı aşkın bir süredir klasik müzik dünyasında eşine ender rastlanan bir sanatçı olarak tanımlanan Fazıl Say resitalinin ilk yarısına Chopin’e özgü bir tür olan gece müzikleri Noktürn’lerle başladı. Ardından Beethoven’ın en sevdiği sonatı olan Opus 57 Appassionata ile devam etti.

KÖŞKÜN HİKAYESİNİ FESTİVALE TAŞIDI

Konserin ikinci yarısında ise Say, solo piyano için bestelediği Kara Toprak op.8've Atatürk’e ithaf ettiği Opus 72 Yürüyen Köşk adlı yapıtlarıyla izleyicilere duygu dolu dakikalar yaşadı. Tarihe gömülmüş ve çıkarılmayı bekleyen anılara piyanist olarak ustalıklı bir yorum, besteci olarak ise hayat veren Fazıl Say, Yürüyen Köşk adlı yapıtıyla Atatürk’ün Yalova’daki Millet Çiftliği’nde yaşayan çınar ağacı ve köşkün değerli hikâyesini Bodrum Müzik Festivali’ne taşıdı.

GÜNDÜZDEN GECEYE KESİNTİSİZ MÜZİK

14. yılında bir ilke imza atarak sanatçıların samimi işbirliğinden doğan uyumu bir müzik ziyafetine dönüştüren Bodrum Müzik Festivali, Aksam Konserleri’nin yanı sıra Gece Konserleri serisini de başlattı. Sabah Konserleri’yle başlayan festival, Günbatımı, Aksam ve Gece Konserleri’yle müzikseverleri fethediyor. D-Marin Turgutreis Amfitiyatro Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştirilen Günbatımı Konserleri’nin ilkinde, ülkemizin saygın keman virtüözlerinden Sevil Ulucan ve seçkin festivallerin düzenli konuğu olan viyolonsel sanatçısı Hillel Zori, müzikseverlere Ravel, Bartók ve Halvorsen’ın yapıtlarını kapsayan bir programla keyifli dakikalar yaşattı.

Bodrum Müzik Festivali’nin ikinci gününde Sabah Konserleri kapsamında Gümüşlük Festivali Akademisi’nin ustalık sınıflarına katılan başarılı genç sanatçılar, Şevket Sabancı Parkı’nda Bodrumlularla buluştu. Genç sanatçıların dinletisi yoğun ilgi gördü.

SANATIN FARKLI DALLARIYLA RENKLENDİ

Festival’de Doğuş Grubu’nun; 900’ü aşkın üniversite öğrencisinin çalışmalarına alan yaratan sosyal sorumluluk projesi Sanata Bi Yer platformuna ait işlerden bir seçki, festival kapsamında D-Marin Turgutreis Marina Turkcell Sahnesi’nde sergileniyor.

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi koleksiyonundan farklı dönemlere ait Bodrum temalı bir fotoğraf seçkisi de yine festival kapsamında The Marmara Bodrum’da 30 Eylül’e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

SİNEMADA MÜZİK GÖSTERİMLERİ

Festival kapsamında “Sinemada Müzik” başlığı altında Suyun Sesi, D-Marin Turgutreis’te bulunan Cinemarine’de gösterildi ve yoğun ilgi gördü.

BİLET GELİRLERİ TOHUM OTİZM VAKFI'NA

Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanan festivalde bu sene Gülsin Onay’ın vereceği konserin bilet gelirleri de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne aktarılacak.

Videolar


 • TAHA OZER UGUR BOZDAG MASTER
  TAHA OZER UGUR BOZDAG MASTER
 • EMİR Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu
  EMİR Burcu İle Acı Kahve'ye Konuk Oldu
 • Radyo Ritim Live 103.8 Muzo 15 şubat
  Radyo Ritim Live 103.8 Muzo 15 şubat
 • KUSUM AYDIN MASTER agresif
  KUSUM AYDIN MASTER agresif

Burçlar

news-item-cover
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Ay’ın tüm gün boyunca Terazi burcunda ilerlediği bir güne başlıyorsunuz. İlişkiniz, evliliğiniz bugün ön planda olabilir. Gün içerisinde Ay’ın önce Satürn sonra Plüton ile kurduğu sert açılar partnerinizle anlaşamadığınız zamanlara neden olabilir. Özellikle bu problem karşı tarafın egolarından kaynaklanabilir. Otoriter davranmak isterken yaptıkları veya söyledikleri her şeyi yakıp kül edebilir. Akşama doğru ise enerjiniz düzeliyor. Hatta Jüpiter’in desteğiyle de sabahki gerginlik yerini olumlu bir sürece bırakıyor. Yalnızlar varsa bu akşam yeni bir ilişkinin sinyallerini alabilirsiniz. Ay 21:10’da boşluğa giriyor. İlişkinizle ilgili bir hamle yapacaksanız bu saat öncesinde adım atmanız iyi olacaktır.

news-item-cover
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
Ay günün tamamında Terazi burcunda ilerliyor. Sağlığınız, çalışma ortamınız ile ilgili konular vaktinizi alabilir. Sabah etkili olan Ay-Satürn ve Ay-Plüton sert kontakları sebebiyle iş ortamınızda öfkenize hakim olmakta zorlanabilirsiniz. Sizden az bilen ama çok akıl veren insanlara karşı tahammülünüz azalabilir. Özellikle gerçekleri yüzlerine vurmamak için zor durabilirsiniz. Ama bundan daha önemlisi ise sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Akşam ise her şey rayına oturmaya başlıyor. Ay’ın Jüpiter ile olan olumlu açısı sayesinde şanslı bir akşam bile geçirebilirsiniz. Ay 21:10 itibariyle boşluğa giriyor. Eğer hala tamamlamadığınız işleriniz kaldıysa, yeni bir işe başlamak yerine onlara yoğunlaşabilirsiniz.

news-item-cover
İkizler
21 Mayıs - 20 Haziran
Tüm gün boyunca Ay Terazi burcundaki hareketini sürdürüyor. Sizler için aşk hayatınız ve çocuğunuz bugün ön planda olabilir. Sabah saatlerinde etkisini gösteren Ay ve Satürn, sonrasında Ay ve Plüton sert kontakları aşk hayatınızda gergin bir zaman dilimi geçirebileceğinizi gösteriyor. Özellikle fazla sahiplenici ve kıskanç tavırlar sizi sıkabilir. Çocuğunuza karşı da verdiğiniz tepkilerin dozuna dikkat etmelisiniz. Akşama yaklaşırken Ay’ın Jüpiter ile olan kontağı bu kara bulutları dağıtıyor. Şansınızın açıldığı, güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Ay’ın 21:10’da boşluğa girmesiyle yeni bir şeye başlamak iyi olmayabilir.

news-item-cover
Yengeç
21 Haziran - 22 Temmuz
Gün boyunca Ay Terazi burcunda hareketine devam ediyor. Bugün ailevi konularınız gündeminizde olabilir. Sabah etkin olan Ay-Satürn ve Ay-Plüton sert açıları sebebiyle aile içinde tansiyonun yükseleceği zamanlar geçirebilirsiniz. Gergin olacağınız zamanlarda olacaksınız. Kalp kırmamaya dikkat edin. Evinizin içinde de riskli hareketlerden kendinizi koruyun. Akşam ise Ay ve Jüpiter arasındaki uyumlu kontak sayesinde enerjiniz de düzeliyor. Gündüz yaşadığınız gerginlikler son buluyor. Belki de iş hayatında da yorucu bir gün geçirdiniz. Akşamı evde oturarak geçirmek isteyebilirsiniz. Saat 21:10 itibariyle Ay boşluğa giriyor. Yarına kadar eski işlerinizi tamamlamak faydalı olacaktır.

news-item-cover
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Günün tamamında Terazi burcunda ilerleyen Ay, bugün sizlerin eğitim hayatını, iletişim kurduğunuz çevreyi ön plana çıkartabilir. Özellikle sabah Ay’ın Satürn ve sonrasında Plüton ile kurduğu sert açılar gün içerisinde gerginliklere açık olabileceğinizi gösteriyor. Özellikle iletişim kurarken istemeden de olsa sert kelimeler kullanabilirsiniz. Eğitim hayatınızda da aynı durum ortaya çıkabilir. Akşam her şey düzelmeye başlıyor. Ay bu sefer Jüpiter ile güzel bir etkileşime giriyor. Enerjiniz yükseliyor. Sosyalleşeceğiniz bir akşamdasınız. Kardeşlerinizle, kuzenlerinizle beraber vakit geçirebilirsiniz. Ay 21:10’da boşluğa giriyor. Bu saat sonrasında mesajlarınız, aramalarınız sonuçsuz kalabilir.

news-item-cover
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Gün boyunca Ay Terazi burcunda hareketini sürdürüyor olacak. Bugün maddi durumunuza odaklanabilirsiniz. Gelirinizi arttırmaya ihtiyacınız olabilir. Fakat Ay’ın Satürn ve Plüton ile kurduğu zorlu açılar sebebiyle bugün maddi konularınızla ilgili aksilikler yaşayabilirsiniz. Finansal işlemlerinizi veya yatırımlarınızı yaparken temkinli davranın. Akşam olduğunda bu enerjiler de son buluyor. Aksine Ay’ın Jüpiter ile kurduğu olumlu etki güzel gelişmeler de yaşayacağınız bir zaman diliminde olduğunuzu gösteriyor. Saat 21:10 itibariyle Ay boşluğa giriyor. Yarına kadar yarım bıraktığınız işlerinizi tamamlamak için ideal bir zaman dilimindesiniz.

news-item-cover
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Ay günün tamamında hareketini sizin burcunuzda sürdürüyor. Kendinize vakit ayırmanız gereken bir gündesiniz. Dolunayın hemen ertesi günü toparlanmak, geride bırakmanız gerekenlerden artık vazgeçme yeniye doğru yer açma sürecindesiniz. Sabah Ay-Satürn ve Ay-Plüton zorlu etkileriyle stresli zamanlar geçirebilirsiniz. Gerek iş gerek partner her konuda sert etkiler alabilirsiniz. Saatler akşamı gösterdiğinde ise Ay bu sefer Jüpiter ile olumlu bir kontak kuruyor. Huzurlu ve daha sakin bir akşam geçirebilirsiniz. Şansınızın da açık olduğunu hissedebilirsiniz. 21:10’da Ay uzun süreliğine boşluğa giriyor. Yeni bir işe kalkışmak için yarını beklemelisiniz.

news-item-cover
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Ay tüm gün boyunca Terazi burcunda hareketine devam ediyor. Bugün hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak kendinizi düşük enerjili hissedebilirsiniz. Ay bugün Satürn ve devamında da Plüton ile sert kontaklar kuruyor. Özellikle kronik rahatsızlığınız varsa bugün daha fazla dikkatli olmalısınız. Yorgunsanız kendinizi zorlamayın. Psikolojinizi bozmak isteyen insanlara veya olaylara karşı yine siz dur diyeceksinizdir. Akşam ise bu düşük enerji Ay-Jüpiter kontağıyla beraber yerini mutluluğa, şanslı bir akşama bırakıyor. Saat 21:10’da Ay hareketine boşlukta devam edecek. Artık hayatınızda yarım kalan ne varsa tamamlamak isteyebilirsiniz.

news-item-cover
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Ay’ın gün boyunca Terazi burcunda ilerlediği bir güne uyanıyorsunuz. Yüksek enerjili bir günde olmanıza rağmen Ay’ın Satürn ve Plüton ile kurduğu etkileşimlerle gün içerisinde sizi gergin hissettirebilecek gelişmeler yaşayabilirsiniz. Bazı gerçeklerle yüzleşebileceğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Yakınınızdaki kişilere karşı kırgın olabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken bir anlık öfkeyle tüm ipleri koparmamak olmalıdır. Akşama geldiğimizde ise her şey tersine dönüyor. Ay ve Jüpiter arasındaki olumlu etki yüzünüzü güldürecek gelişmeler yaşatabilir. Dışa dönük, sosyal bir zaman diliminde olacaksınız. Ay’ın 21:10 itibariyle boşluğa gireceğini düşünürsek bu zaman sonrasında yeni adımlar atmak için biraz beklemeniz gereklidir.

news-item-cover
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Ay bugün hareketini Terazi burcunda sürdürüyor. Geleceğinizi ilgilendiren ve kariyer hayatınızla ilgili konular ön plana çıkabilir. Sabah Ay sizin burcunuzda seyahat eden Satürn ve Plüton ile zorlu açılar meydana getiriyor. İş hayatınızda sizden saklanan gerçekler ortaya çıkabilir. Belki de size danışılmadan karar verildiğini görebilirsiniz. Çalışmıyorsanız da sizin hayatınızda sizin yerinize karar veren kişilerle aranızdaki mesafeyi açmak isteyebilirsiniz. Akşam ise bu durum Ay’ın Jüpiter ile güzel kontağı sayesinde şanslı bir zaman dilimine dönüşüyor. Beklediğiniz gelişmeleri yaşayabilirsiniz. Ay saat 21:10’da ise boşluğa giriyor. Yeni projelere başlamak yerine eski işlerinizi gözden geçirmek iyi olacaktır.

news-item-cover
Kova
21 Ocak - 18 Şubat
Bugün Ay günün tamamında Terazi burcunda ilerliyor. Sabah Ay’ın Satürn ve Plüton ile kurduğu sert açılar güne gergin başlamanıza neden olabilir. Belki de hiç ters giden bir şey olmayacak ama siz yine de kendinizi negatife odaklamak isteyeceksiniz. Fazla gerçekçi ve mantıklı yapınız bazen mutlu olmanıza engel oluyor. Hayal kurmak o kadar da kötü değildir. Akademik hayatınız, uluslararası işleriniz varsa sert etkileri bu alanlarda da yaşayabilirsiniz. Akşam vaktine geldiğimizde sizler için de pozitif bir zaman dilimi başlıyor. Ay-Jüpiter etkileşimi sayesinde şansınızın açıldığı bir akşamda olacaksınız. 21:10 itibariyle de Ay boşluğa giriyor. Yeni bir eyleme geçmek için biraz beklemelisiniz.

news-item-cover
Balık
19 Şubat - 20 Mart
Ay bütün gün boyunca Terazi burcunda hareket ediyor olacak. Sizler için giderleriniz, borçlarınız gündemde olabilir. Sabah Ay-Satürn ve Ay-Plüton gergin etkileriyle birlikte bir müddet finansal işlemlerinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Beklediğiniz paralar zamanında size ulaşmayabilir. Özellikle riskli bir konumda olduğunuzdan sağlığınızı tehlikeye atan işlerden uzak durmanız iyi olacaktır. Bu sert etki yerini akşam saatlerinde ılımlı ve pozitif bir zaman dilimine bırakıyor. Güzel bir akşam geçirebilirsiniz. İşleriniz varsa Ay’ın saat 21:10’da boşluğa girmeden önceki zaman diliminde tamamlamanız daha iyi olacaktır.